Bodovanie

Re: Bodovanie

Odoslaťod Admin » St, 24. Mar 2010, 20:24

Už by sa to stávať nemalo - chybu som opravil.

Súťaž funguje tak, že pri kliknutí na n-bodový diagram sa náhodne vyberie jeden z cca. 1000 diagramov. V každej bodovej skupine je ich vyše 1000, spolu 5000. Pokiaľ ich niekto už riešil veľa, pravdepodobnosť opakovania narastá. Nastaviť, aby sa neopakovali nie je problém technický, ale skôr logický. Čo ak niekto už riešil všetky? Dostane chybovú hlášku typu smola, ...? Budem uvažovať o tom, že sa nebudú generovať už úspešne vyriešené diagramy, ale radšej sa poradím s trénermi.

Ja priebežne sledujem, kto koľko čoho rieší - mám prístup k podstatne väčšiemu množstvu štatistík, ako sa na stránke zobrazujú - zobrazujem len to, čo niekoho reálne môže zaujímať, ostatné si nechávam pre seba, a vidím, že už začína byť problém s opakovaním. Riešenie je jednoduché, zvýšim počet diagramov a pravdepodobnosť opakovania sa opäť zníži. Už mám databázu ďalších niekoľko tisíc diagramov, tentokrát sa však chcem pre zaradením s niekým poradiť, odkonzultovať obtiažnosť a rozdeliť to rozumnejšie ako podľa dĺžky variantu. Dobré je, že moja nová databáza už obsahuje diagramy s jednoznačnými riešeniami, sú však o niečo menej obtiažné, tak pravidlo n-bodový = (n+1)-ťahový asi už platiť nebude.

K pridávaniu bodov, riešiť, komu všetkému (ne)bolo nespravodlivo započítané, nie je v mojích silách, aj keď záznamy na to mám, je to veľmi veľa zbytočnej práce - každý mal rovnaké podmienky a rovankú pravdepodobnosť - ak mal niekto zvýšenú, že sa mu nezapočíta jeho, mal aj zvýšenú, že sa započíta jemu...
Ale ak vy ste si dali prácu s tým, že mi vyhľadáte diagram, pri ktorom nastala chyba, tak ja som si dal prácu, že som to ručne prepísal. Myslím, že nám to trvalo porovnateľne dlho...
Ondrej Danada
Admin
Administrátor stránky

Založený: So, 12. Sep 2009, 14:19

Odoslaťod kolesarm » Št, 15. Apr 2010, 17:35

Zaujíma ma, kedy v tabuľke priebežného poradia je riešiteľ s riadkom s nulami a kedy sa už ani nezobrazí.
kolesarm

Založený: St, 10. Mar 2010, 22:10

Odoslaťod Admin » Št, 15. Apr 2010, 17:55

Riešitelia s nulami v tabuľke sú takí, ktorí za posledné 4 týždne riešili apoň jeden diagram a nevyriešili správne žiaden. V tabuľke sa prestanú zobrazovať presne v 28. deň o 0:00 od riešenia posledného diagramu (bez ohľadu na jeho výsledok). Tým sa samozrejme ich užívateľský účet nezruší a tabuľke sa objavia po opätovnom začatí riešenia diagramov.
Ondrej Danada
Admin
Administrátor stránky

Odoslaťod kolesarm » Po, 11. Okt 2010, 18:26

Dnes som riešil opäť pár úloh a nasledovnú mi neuznalo:
http://chess.danadaipa.com/?page=solind ... 240C68B04B
Najskôr mi neuznalo alternatívne riešenie v 3. ťahu, ktoré mi je sympatickejšie ako hlavné riešenie. Potom som namiesto 5.a3 zahral 5. Dc8 a skončil ako neúspešne. Pohľadal som pozíciu v mojich DB a našiel som Gipslis-Dydyshko z r. 1993. Biely ju ani nevyhral, aj keď sa mi zdá, že namiesto jeho posledného ťahu by stačilo vymeniť veže zostávajúcu odšachnúť. Aj môj ťah 5.Dc8 som postavil Rybke a vyzerá, že na hladkú výhru by mal stačiť. Všeobecne je problém, že alternatívne riešenia neuzná...
kolesarm

Odoslaťod Admin » Ut, 12. Okt 2010, 01:22

Ďakujem za upozornenie.

Asi pridám funkciu nahlásiť zlý diagram, pričom po nahlásení a následnom mojom potvrdení by sa uznali body a diagram už nikomu nikdy viac nevygeneroval. Najskôr je však potrebné popridávať diagramy dobré, aby ste mi nezmazali všetko a nezostalo tu skoro nič :)

Dnes som pridal k súčasným nové diagramy, ktoré už majú zaručene iba jedno riešenie, takže pravdepodobnosť vygenerovania takého zlého diagramu sa zníži.

Počet diagramov som zvýšil u 1-3bodových o 50% a u 4-bodových o 30% (ťažšie sa zhánajú s jediným riešením). A plánujem ešte zvýšiť, len to dlho trvá, musím totiž každý diagram zvlášť prechádzať Rybkou.
Ondrej Danada
Admin
Administrátor stránky

Odoslaťod kolesarm » Po, 25. Okt 2010, 18:52

Dnes som opäť riešil pár úloh a na nasledovnej som vyhorel:
http://chess.danadaipa.com/index.php?pa ... FF9B0FBCA9
Chcem nahlásiť ako zlý diagram. Myslím, že kto vidí 1. ťah, už by mohol mať úlohu vyriešenú, nakoľko 2. ťahom zoberie vežu a po šachu je takmer jedno, kam kráľ ustúpi. Potom, čo som urobil 2 "nesprávne pokusy", som postavenie postavil Rybke3, nechal hľadať 4 najlepšie ťahy a 3.Kd3 je podľa nej až tretí najlepší. Rozdiely sú však zanedbateľné. Diagram môže zostať, stačí skrátiť riešenie.
kolesarm

Odoslaťod kolesarm » Po, 08. Nov 2010, 22:46

Dnes som opäť riešil pár úloh a na nasledovnú som nevyriešil správne:
http://chess.danadaipa.com/?page=solind ... 11BC8DE706
Tiež chcem nahlásiť ako zlý diagram. Myslím, že kto vidí po 3. ťah, už by mohol mať úlohu vyriešenú, t.j. stačí skrátiť riešenie. Pozíciu som vo svoje DB nenašiel, ale aj tak som ju po neúspešnom riešení postavil Rybke a nechal nájsť 3 najlepšie ťahy. Medzi nimi boli oba "moje" a autorské riešenie, príčom autorské riešenie ani nehodnotila Rybka ako najlepšie, rozdiely v hodnotení však boli malé.
kolesarm

Predchádzajúca

Naspäť na Riešiteľská súťaž

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.